Výzdoba náhrobku rodiny Perutzovy

Detail záznamu
Číslo 2652
Název Výzdoba náhrobku rodiny Perutzovy
Autor Jan Kotěra
RealizaceA. Neuhauser, Innsbruck
Datace 1904
Adresa Praha, J. Želivského
GPS50,0807; 14,4756
Umístění umístěno v exteriéru. Areál Olšanských hřbitovů je součástí zástavby městského obvodu Praha 3 a je situován v místní části Žižkov. Mozaika je instalována na náhrobku rodiny Perutzovy, který je součástí nového židovského hřbitova. V okolí náhrobku se nachází zeleň. Mozaiky jsou v celé své ploše vystaveny působení vlivů okolního prostředí.   
Rozměryvýška: 30 cm, šířka: 6 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaika je sestavena ze štípaných skleněných kostek. Použité sklo je zakalené. Zastoupeny jsou kostky se zlacením. )
Stav poškozeno (2018)
PoškozeníKamenný náhrobek je v dobrém stavu, povrch kamene je z velké části pokryt tmavými depozity (prachové depozity, městská špína, silikátové krusty). Povrch mozaiky je znečištěn prachovými depozity a exhalacemi. Lokálně dochází ke značným ztrátám materiálu.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Výzdoba náhrobku rodiny Perutzovy. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 15.05.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/2652
8/2018
Fotodokumentace aktuálního stavu
8/2018
8/2018
Text hesla
Hrobku pro právního koncipienta Maxe Perutze a jeho rodinu navrhl architekt Jan Kotěra. Stélu s převýšeným nástavcem zdobí konzoly s drobným geometrickým mozaikovým dekorem v zelené, černé a zlaté barvě. Po stranách hmotu náhrobku vytyčuje dvojice hranolových pilířů, které vrcholí úzkými mozaikovými pásky s obdobnou skladbou a stejnou barevností. Mozaiky vznikly v innsbrucké mozaikářské dílně podle Kotěrových kreseb, které do podniku zaslal 17. října roku 1904. Na konci listopadu byly již kompozice hotové. Osazoval je nejspíše pracovník tyrolského podniku, jehož příjezd byl domluven na 10. prosince téhož roku.
Prameny

Katalog für die Mosaik-Mappen, Mappe XVI, č. 108.

Soukromý archiv firmy Tiroler Glasmalerei, Kniha objednávek 1900–1904, s. 23 (1904).

Literatura

KUCHTOVÁ, Vladislava. Funerální umění v první třetině 20. století v Čechách. Praha, 2008. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze. Katolická teologická fakulta. Ústav dějin křesťanského umění, s. 51.

Záznam zpracován v rámci projektu „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ (DG16P02M056) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR a realizovaného Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Ústavem chemické technologie restaurování Vysoké školy chemicko-technologické.