Ornamentální dekorace vstupu

Detail záznamu
Číslo 313
Název Ornamentální dekorace vstupu
Autor Anton Hanak
Realizacerodina Primavesi
Datace 1909
Adresa Olomouc, Univerzitní 224 / 7
GPS49,5941; 17,2552
Umístění umístěno v exteriéru. Vila Primavesi je součástí zástavby historického jádra Olomouce a je situována v lokalitě Michalského vrchu, v těsném sousedství bývalého jezuitského konviktu (dnes filozofická a pedagogická fakulta UP). Mozaika je instalována na obvodové stěně a stropu zastřešeného exteriérového schodiště s hlavním vstupem do vily, včetně ploch v ostění a v nadpraží hlavního vstupu. Kryté schodiště je součástí západního pohledového průčelí do ul. Univerzitní.Mozaikou se ozdobeny i truhlíky u oken orientovaných do zahrady.
Rozměryvýška: 300 cm, šířka: 150 cm, hloubka: 400 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaika je sestavena ze štípaných skleněných kostek o přibližné velikosti 15 mm x 10 mm. Použité sklo je zakalené. Zastoupeny jsou kostky se zlacením a stříbřením. Spárovací hmota místy překrývá skleněné kostky, převážně u okrajů mozaiky. )
Stav poškozeno (2013)
PoškozeníObjekt vily je v dobrém stavu, dochovaná mozaiková výzdoba je dílčím způsobem poškozena. Lokálně jsou zřejmé ztráty materiálu (v řádu jednotek). Na povrchu některých kostek (převážně modrých) je patrné znečištění/koroze skla. U kostek se zlacením a stříbřením je vrstva drahého kovu místy poškozená.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Ornamentální dekorace vstupu. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 04.12.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/313
11/2017
Fotodokumentace aktuálního stavu
11/2017
11/2017
11/2017, signatura
11/2017
Text hesla
Vila pro manžele Ottu a Eugenii Primavesiovy vyrostla v letech 1905 až 1906 na místě dvou renesančních domů v historickém jádru města. Jednopatrový objekt, budovaný podle projektu Franze von Krausse a Josefa Tölka, byl situován v exponované poloze nad starými hradbami. Na dekoraci a vybavení vily se podílel především sochař Anton Hanak. Podle jeho návrhů vznikla rovněž mozaika pro vchodovou část domu, která byla v roce 1909 z části realizována členy rodiny Primavesi. Ve stejné době byly vyhotoveny i mozaikové truhlíky, které svou barevnou kompozicí dotvářely průčelí domu, a mozaika lemující kašnu v hale domu. Ornamentální dekor prostoru se rozvíjí v ploše klenby a po stranách schodiště. Evokuje byzantské chrámové interiéry a je vyveden v sytých odstínech červené, zelené a modré doplněných zlatou a bílou. Strop je akcentován mozaikou v červeno-modro-zelených tónech, které jsou kombinovány se zlatými plochami. Florální dekor kombinuje stylizované úponky a listy s geometrickým traktováním polí. Vstup je laděn ve stejných tónech s převažující modrou. Stojky vytváří dojem zdobených tordovaných sloupků s vloženými květinovými pásy, které jsou ukončeny palmetovými hlavicemi. Na ně navazuje archivolta pokrytá zelenavými volutami a modrou mozaikou se zlatými hvězdami v záklenku. Stěna schodiště je provedena v převažujících bílo-modrých tónech. Spodní partie stěny jsou kryty čtvercovými dlaždicemi, mezi kterými se rozvíjí vzhůru stoupající modré volutové úponky. Prostor mezi nimi je vyplněn kruhovými i čtvercovými ornamentálními políčky.
Literatura

KNĚZŮ KNÍŽOVÁ, Michaela, KŘENKOVÁ, Zuzana, ŘÍHOVÁ, Vladislava, ZLÁMALOVÁ CÍLOVÁ, Zuzana, KUČEROVÁ, Irena, NOVÁK, Michal a ZLÁMAL, Martin. Topografický výzkum exteriérových skleněných mozaik v ČR - odborná mapa se zaměřením na jejich výskyt a poškození [online]. FCHT VŠCHT Praha, ©2015 [cit. 16. 7. 2018]. Dostupné z: http://mozaika.vscht.cz/data/olkoc003.html

KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava. Skleněné mozaiky od konce 19. do poloviny 20. století – příspěvek k umělecké topografii Moravy. Zprávy památkové péče. 2017, roč. 77, č. 3, s. 207–218.

PERŮTKA, Marek. Anton Hanak, sochařské dílo z moravských a slezských sbírek (1900–1915). Prostějov: Muzeum Prostějovska, 2003.

ZATLOUKAL, Pavel. Vila Primavesi v Olomouci. Olomouc: Krajský ústav státní památkové péče a ochrany přírody Severomoravského kraje v Ostravě, středisko Olomouc, 1990.

ZATLOUKAL, Pavel. Příběhy z dlouhého století. Architektura let 1750–1918 na Moravě a ve Slezsku. Olomouc: Muzeum umění Olomouc, 2002, s. 507-519.

Záznam zpracován v rámci projektu „Technologie údržby a konzervace mozaiky Posledního soudu a metody restaurování-konzervování středověkého a archeologického skla“ (DF12P01OVV017) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR. Projekt byl realizován Vysokou školou chemicko-technologickou v letech 2012–2015.