Žena sluncem oděná

Detail záznamu
Číslo 844
Název Žena sluncem oděná
Autor
Adresa Turnov, Komenského 716
GPS50,5899; 15,1627
Umístění umístěno v exteriéru. Rodinný dům je součástí zástavby a je situován v lokalitě vilové čtvrti, severovýchodně od historického centra města. Mozaika je instalována na severním průčelí domu, mezi okny prvního a druhého nadzemního průčelí. Mozaika je vystavena působení vlivů okolního prostředí.
Rozměryvýška: 100 cm, šířka: 70 cm
Materiál sklo›štípané (Mozaika je sestavena převážně ze štípaných skleněných kostek. Kostky kruhového a polokruhového průřezu (řetízek, květiny) jsou pravděpodobně naštípány z tyčoviny. Použité sklo je zakalené. Zastoupeny jsou i kostky se zlacením (více druhů). )
Stav dobrý (2017)
PoškozeníRodinný dům je v dobrém stavu. Štukový rám mozaiky s tvrdou omítkou je poškozen prasklinami a lokálně dochází ke ztrátě materiálu. Mozaika je v dobrém stavu.
KUČEROVÁ, Irena, KŘENKOVÁ, Zuzana a ŘÍHOVÁ, Vladislava (eds.). Žena sluncem oděná. České mozaiky [online]. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Pardubice, © 2024. [cit. 21.11.2024]. Dostupné z: ceskemozaiky.cz/zaznam/844
3/2017
Fotodokumentace aktuálního stavu
3/2017
3/2017
Text hesla
Fasáda městské vilky je dekorována mozaikou s motivem Panny Marie sluncem oděné. Obdélné mozaikové pole je osazeno v profilovaném štukovém rámu mezi okny prvního a druhého patra. Figura světice je oděna do modrobílé řízy, která kontrastuje s hnědozlatým pozadím kompozice. Postava se bosýma nohama dotýká hnědo-modrého terénu s květy růží.
Záznam zpracován v rámci projektu „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ (DG16P02M056) programu Národní a kulturní identity (NAKI), financovaného Ministerstvem kultury ČR a realizovaného Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Ústavem chemické technologie restaurování Vysoké školy chemicko-technologické.